سکوریت

سکوریت کردن یک فرایند است که با ایجاد تنش گرمایی بر انواع شیشه‌های ساختمانی و صنعتی روی شیشه‌های رنگی، رفلکس، چاپ شده نیز انجام میشود. فرایند عملکرد این کوره ها به این صورت میباشد که با گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرمی شیشه (بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد) و سپس با دمیدن هوای بسیار خنک به هر دو سطح شیشه و سریعاً سرد کردن شیشه ساختار شیشه را تغییر داده و الگوی شکست شیشه را تغییر داده و باعث استحکام شیشه در برابر حرارت و ضربات میشود . زیرا در خلال سرد شدن، سطوح شیشه سریع تر از مرکز آن سرد شده که موجب ایجاد تنش‌های دائمی و در نتیجه استحکام شیشه می‌گردد. کوره‌های سکوریت به دو صورت کانوکشن و المنتال می‌باشند.

مهمترین تفاوت بین شیشه سکوریت و شیشه های معمولی، استحکام بالاتر و امنیت قابل ملاحظه شیشه سکوریت می باشد. با اینکه در ظاهر، این دو شیشه کاملا شبیه هم هستند، اما شیشه سکوریت با ضخامت های یکسان مقاومتی بیشتر از ۴ برابر ( و بسته به نوع آن تا حتی ۱۰ برابر ) شیشه های معمولی دارند و در برابر ضربه و فشار و حرارت، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. اما جالب است بدانید که شیشه های سکوریت علاوه بر امتیاز های قبلی، ویژگی منحصر به فرد دیگر آنها این است که می توانند تا حدود سه برابر بیشتر از شیشه معمولی تغییرات گرمایی و شوک حرارتی را تاب بیاورند. یکی دیگر از تفاوت های شیشه های سکوریت و دیگر شیشه ها ,الگوی شکست آنها میباشد امنیت شیشه های سکوریت به صورتی است که اگر ضربه و فشار وارده بر شیشه های سکوریت به قدری زیاد باشد که منجر به شکستن آن گردد، شیشه سکوریت به صورت ذراتی بسیار ریز و البته غیر برنده در می آید،که قدرت برش بسیار کمتری نسبت به شیشه های معمولی دارند . این امر خطر صدمه را کاهش می‌دهد در حالی که شیشه های معمولی به صورت قطعات نسبتا بزرگ و بسیار برنده و خطرناک در می آیند.

شیشه سکوریت در جائیکه استحکام و مقاومت در مقابل حرارت و ایمنی مورد نظر باشد قابل استفاده می‌باشد. شیشه سکوریت در صنعت آشپزخانه توانسته جایگاه ویژه ای پیدا کند از جمله انواع هودها ، صفحه اجاق گاز ها و … هنگامی که پارامترهایی نظیر مقاومت مکانیکی و ایمنی اهمیت قابل ملاحظه پیدا می‌کند، شیشه مقاوم‌سازی شده (سکوریت) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌سازی شیشه سکوریت برای سازه‌های بدون قاب ، نمای ساختمان ، دوجداره ، راه پله ، نرده و پارتیشن های اداری قابل استفاده است .